کد خبر : 4556
تاریخ انتشار : جمعه 13 خرداد 1401 - 11:39

زیرسویه BA.5 اومیکرون در آلمان پیش ‌‌می‌تازد

زیرسویه BA.5 اومیکرون در آلمان پیش ‌‌می‌تازد
در پرتغال شمار ابتلا به کرونا افزایشی آشکار یافته است. دلیل آن نیز گسترش ابتلا به زیر سویه‌‌ای از اومیکرون به نام BA.5 است. در آلمان نیز هر هفته تعداد ابتلا به این زیرسویه دو برابر می‌شود.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از دوپچه وله، با این که در حال حاضر آلمان گرفتار زیرسویه غالب دیگری از سویه اومیکرون کروناست اما زیرسویه BA.5 چنان پیش تاخته که نگرانی‌ها را برانگیخته است.

بنا بر گزارش وبسایت کانال یک تلویزیون آلمان (تاگس‌شاو)، از داده‌های مؤسسه روبرت کخ آلمان هویداست که سهم این زیرسویه در نمونه‌های مبتلایان در آلمان هر هفته تقریبا دو برابر می‌شود.

سهم زیرسویه BA.5 در میان کرونامثبت‌ها در اواخر آوریل ۰.۶ درصد بود. یک هفته بعد این سهم به ۱.۲ درصد و هفته بعد از آن نیز به ۲.۵ درصد رسید. دو هفته پیش نیز این سهم برابر با ۵.۲ درصد بود.

اگر این سیر به همین ترتیب پیش برود باید شمار فعلی مبتلایان به این زیرسویه بسیار بالاتر رفته باشد.

تأثیر بر سیر بیماری؟

در حال حاضر زیرسویه غالب اومیکرون در آلمان BA.2 است که بیش از ۹۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شود. در موج قبلی اومیکرون در آلمان زیرسویه BA.1 برتری داشت.

دو زیرسویه BA.4 و BA.5 مسری‌تر ارزیابی شده‌اند. زیرسویه BA.4 تا حالا کم‌تر در آلمان ظاهر شده است.

ساندرا سیشک ویروس‌شناس می‌گوید، هیچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد این دو زیرسویه توانسته‌اند تغییر اساسی در سیر بیماری کووید ـ ۱۹ ایجاد کنند. با این حال به عقیده او، این زیرسویه‌ها مردم آلمان را آلوده خواهند کرد.

نتایج اولیه حاکی از آن است که این زیرگونه‌ها به سبب تغییرات ژنتیکی می‌توانند راحت‌تر از آنتی‌بادی‌ها یا پادتن‌های افراد بهبودیافته یا واکسن‌زده فرار کنند.

شاخص ابتلای هفتگی کرونا در پرتغال، ۱۸۰۰

در پرتغال شمار مبتلایان به کرونا بالا رفته و کارشناسان می‌گویند، علت این جهش گستردگی ابتلا به زیرسویه BA.5 است.

به گفته مؤسسه ملی بهداشت پرتغال (INSA)، حدود ۸۷ درصد مبتلایان ثبت‌شده به این زیرسویه آلوده شده‌اند. شاخص ابتلای هفتگی نیز که شمار متوسط مبتلایان به کرونا در هر هفته در هر ۱۰۰هزار نفر را نشان می‌دهد نیز در این کشور به حدود ۱۸۰۰ نفر رسیده و نسبت به میانه آوریل چهار برابر شده است.

با وجود نرخ ۸۷ درصدی واکسیناسیون در پرتغال حتی شمار بستری‌ و فوت ناشی از کووید ـ ۱۹ نیز در این کشور بالا رفته است.

در پرتغال با جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر محدودیت‌های کرونایی در حال حاضر تقریبا وجود ندارد.

شاخص ابتلای هفتگی در آلمان ۲۶۱.۳

مؤسسه روبرت کخ شاخص ابتلای هفتگی در آلمان را در حال حاضر ۲۶۱.۳ اعلام کرده است.

با این حال کارشناسان معتقدند که شمار ابتلا از این بیش‌تر است، چرا که تمامی موارد به دلایل متعددی به آگاهی این مؤسسه نمی‌رسد. اداره‌های بهداشت تحت فشار کاری قرار دارند و همه مبتلایان نیز تست پی‌سی‌آر را انجام نمی‌دهند.

تنها موارد مثبت پی‌سی‌‌آر اطلاع داده می‌شود و موارد تست‌های سریع گزارش نمی‌شود.

لاوترباخ: مسری‌تر و خطرناک‌تر

کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت آلمان معتقد است که BA.5 “مسری‌تر و خطرناک‌تر” از زیرسویه BA.1 اومیکرون است. او در توییتی اعلام کرد که همین زیرسویه می‌تواند موجی جدید را در پاییز به‌وجود بیاورد.

اما کلاوس اشتور ویروس‌شناس، جانشین آتی کریستین دروستن، ویروس‌شناس برلین در کمیسیون علمی تعیین مقررات کرونایی، وزارت بهداشت آلمان را به “سناریو‌سازی تهدید” متهم کرده است.

او می‌گوید، ممکن است که این زیرسویه آمار ابتلا را در آلمان مثل پرتغال بالا ببرد، اما این به معنای بالا رفتن آمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و بیمارستان‌ها نخواهد بود.

دولت‌ فدرال و دولت‌های ایالتی آلمان قرار است برای مواجهه با موج جدید احتمالی کرونا در پاییز مقرراتی تازه وضع کنند.

حزب دمکرات‌های آزاد (لیبرال) که موافق به حداقل رساندن مقررات کرونایی است می‌گوید، بهتر است برای وضع مقررات جدید منتظر گزارش‌های کارشناسی بیش‌تری ماند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.