کد خبر : 13994
تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 شهریور 1402 - 13:05

مصاحبه جمیله علم‌الهدی با نیوزویک:خشونت فمینیستی در ایران جواب نمی‌دهد

مصاحبه جمیله علم‌الهدی با نیوزویک:خشونت فمینیستی در ایران جواب نمی‌دهد
جمیله سادات علم‌الهدی،‌ همسر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اولین گفت‌وگوی خود با نشریه نیوزویک،‌ جنبش‌های فمینیستی غرب را که برای برابری حقوق زنان با مردان مبارزه می‌کنند، «خشن»‌ توصیف کرده و به نیوزویک گفته که این «خشونت فمینیستی غرب در ایران جواب نمی‌دهد.»

به گزارش کلینی نیوز به نقل از رسانه های ایران، جمیله علم الهدی، همسر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که در در هتل میلینیوم هیلتون نیویورک که نزدیک مقر سازمان ملل متحد است، در اولین مصاحبه خود با اوکانر نویسنده ارشد سیاست خارجی نیوزویک و معاون سردبیر امنیت ملی و سیاست خارجی این روزنامه نیوزویک چاپ نیویورک گفت که فمینیسم به سبک غربی یک ناهماهنگی برای جمهوری اسلامی ایران است. او تلاش‌های آمریکا و دیگر کشورها را برای صدور ارزش‌های خود به کشوری که در آن معتقد بود زنان از همه حقوقی که همیشه به آن‌ها نیاز دارند برخوردار بودند، مورد تمسخر قرار می‌داد.

وی جنبش‌های فمینیستی غرب را که برای برابری حقوق زنان با مردان مبارزه می‌کنند، «خشن»‌ توصیف کرده و به نیوزویک گفته که این «خشونت فمینیستی غرب در ایران جواب نمی‌دهد.»

kolayninews 1403 03 107

آیت الله خامنه ای خطاب به دانشجویان آمریکایی: شما اکنون بخشی از جبهه مقاومت هستید

همچنین از رویکرد دولت ایران در قبال حقوق زنان دفاع کرده و گفته است که به اعتقاد او، در این زمینه «الگوی جمهوری اسلامی برتر از الگوی غرب» است.

به نوشته نیوزویک او با «سخره گرفتن»‌ تلاش‌های آمریکا و دیگر قدرت‌ها گفت: «فمینیسم به سبک غربی با ارزش‌های جمهوری اسلامی ناهماهنگ است».

به گفته خانم علم‌الهدی «این کشورها تلاش می‌کنند تا ارزش‌های خود را به زنان کشوری صادر کنند که از تمامی حقوق خود برخوردارند.»

وی ادامه داد: باید به شما بگویم که زنان در ایران تحت حمایت خانواده، پدر، همه اعضای خانواده هستند. آن‌ها به دلیل حمایتی که از خانواده دریافت می‌کنند، نقش مهمی در جامعه ایفا می‌کنند؛ و این کاملاً به این دلیل است که هسته اصلی خانواده نقش بسزایی دارد. زنان در ایران یا هر جای دنیا نقش تعیین کننده‌ای در حفظ هسته اصلی خانواده دارند، بنابراین نقش بسیار تعیین کننده‌ای در جامعه دارند.

مردان در ایران ترجیح می‌دهند از همسر خود نخواهند که کار کند یا پولی به خانه بیاورد. زنان به عنوان افرادی در نظر گرفته می‌شوند که در مقام مادر، همسر یا دختر با مردان عشق مشترک دارند.

زنان در غرب، در واقع بیشتر آنها، احساس تنهایی می کنند. این به این دلیل است که خانواده و ازدواجشان کمتر مورد حمایت قرار می گیرند. آنها کارهای زیادی برای انجام دادن دارند، به اندازه یک مرد کار انجام می دهند تا بتوانند حداقل استانداردهای زندگی را داشته باشند. این تفاوت چشمگیر زنان در غرب و زنان در ایران است.

شاید برای شما بسیار هیجان انگیز و جالب باشد که زنان در ایران برای حقوق خود مبارزه نکرده اند، زیرا از حقوق خود برخوردار هستند. آن هم به دلیل حفظ حرمت آن‌ها در جامعه توسط مردان است. ارزش‌هایی که زنان در کشور مستحق آن هستند، از نظر جنبه‌های اخلاقی، در واقع به قوانین و مقررات تبدیل شده‌اند. ما می‌توانیم این قوانین و مقررات را با شما به اشتراک بگذاریم.

جنبش فمینیستی سایر نقاط جهان نیز در ایران راه پیدا نکرده است و این در درجه اول به دلیل گرایش به خشونت است. برخلاف آن، زنان در ایران آرامش را ترجیح می دهند تا در معرض خشونت از طریق رویکرد فمینیستی. این تفاوت چشمگیر بین این دو عنصر است.

مجری بار دیگر از همسر رئیس جمهور پرسید: شما به سوء تفاهمات در مورد وضعیت حقوق زنان در ایران اشاره کردید. آیا می توانید انتقاداتی را که از سوی کشورهای غربی و آمریکا به خصوص در مورد وضعیت ایران و اتهامات آزاد نبودن زنان در ایران و نیاز به حقوق بیشتر مطرح شده است، بیان کنید؟

خوب، باید اعتراف کنم که آنها چیز زیادی از ایران نمی دانند. علت سوء تفاهم همین است. آنها به عمق وسیع رابطه بین زنان و مردم نپرداخته اند. به همین دلیل است که آنها زنان را با دید غربی می نگرند. باید اعتراف کنم که همه مردم استانداردهای جامعه را رعایت نمی‌کنند، اما آنچه غرب می‌خواهد در مورد زنان در ایران بیان کند، یک موضوع بسیار سیاسی است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.