کد خبر : 18552
تاریخ انتشار : جمعه 21 اردیبهشت 1403 - 15:24

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای رژیم صهیونیستی در جنگ غزه
امریکا بزرگ‌ترین تامین‌ کننده تسلیحات برای نزدیک‌ترین متحد خود در خاورمیانه است و پس از امریکا، آلمان حامی بزرگ رژیم صهیونیستی قرار دارد.

به گزارش کلینی نیوز به نقل از میدل ایست نیوز، در پی حملات رژیم صهیونیستی به غزه پس از حمله هفتم اکتبر حماس، بسیاری از تامین کنندگان تسلیحات رژیم اشغالی، صادرات سلاح و مهمات به آن را متوقف کرده‌اند. در آخرین مورد ایالات متحده ارسال یک محموله حاوی بمب‌های سنگین را به اراضی اشغالی فلسطین را متوقف کرد. اما رژیم صهیونیستی تسلیحات خود را چگونه و از چه کشورهایی تامین می‌کند؟

به گزارش یورو نیوز، ایالات متحده ارسال تسلیحات از جمله بمب‌های سنگین را به رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق در‌آورد. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده این اقدام را در مواجهه با تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر پیگیری حمله نظامی در رفح انجام داد. واشنگتن پیش‌تر اعلام کرده‌ بود که به علت جمعیت بالای آوارگان فلسطینی در این منطقه، با چنین حمله‌ای مخالف است.

امریکا بزرگترین تامین‌ کننده تسلیحات برای نزدیک‌ترین متحد خود در خاورمیانه است. پس از امریکا، آلمان حامی بزرگ رژیم صهیونیستی است و پس از آن هم ایتالیا بیشترین تسلیحات را به اراضی اشغالی فلسطین می‌فرستد.

کانادا و هلند به دلیل نگرانی از استفاده رژیم صهیونیستی از تسلیحات ارسالی آن‌ها علیه غیرنظامیان در غزه، ارسال سلاح به آن را متوقف کرده‌اند.

ایالات متحده امریکا

به گفته مقامات امریکایی محموله تعلیق شده شامل هزار و ۸۰۰ بمب ۹۰۰ کیلوگرمی و هزار و ۷۰۰ بمب ۲۲۵ کیلوگرمی است.

به گفته یک مقام امریکایی، این تصمیم ایالات متحده در پی نگرانی‌ها از «به‌کارگیری بمب‌های ۹۰۰ کیلویی و عواقب آن در محیط‌های متراکم شهری [چون رفح] است.»

ایالات متحده و رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۶ سومین یادداشت تفاهم ۱۰ ساله را برای سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ امضا کردند. این یادداشت تفاهم شامل ۳۸ میلیارد دلار کمک نظامی، ۳۳ میلیارد دلار کمک‌هزینه خرید تجهیزات نظامی و پنج میلیارد دلار برای سامانه‌های دفاع موشکی است. بنابر اطلاعات موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۱۹ میلادی تا ۲۰۲۳، ۶۹ درصد از کمک‌های نظامیش را از امریکا دریافت کرده است.

  رژه دریایی نیروهای دریایی سپاه در سواحل کشورهای محور مقاومت

رژیم صهیونیستی نخستین طرفی است که جنگنده‌های چند‌منظوره اف-۳۵ امریکا را که پیشرفته‌ترین جنگنده‌های جهان به حساب می‌آیند، به کار گرفته است. رژیم صهیونیستی که در حال خرید ۷۵ فروند جنگنده اف-۳۵ است تا سال گذشته ۳۶ فروند آن را تحویل گرفته است. هزینه این جنگنده‌ها نیز از محل کمک‌های امریکا پرداخت می‌شود.

ایالات متحده همچنین به توسعه و تسلیح سامانه پدافند موشکی کوتاه‌برد گنبد آهنین رژیم صهیونیستی کمک کرده است. رژیم صهیونیستی این سامانه را پس از جنگ سال ۲۰۰۶ با حزب‌الله لبنان مستقر کرد. ایالات متحده تاکنون صدها میلیون دلار به رژیم صهیونیستی برای خرید موشک‌های رهگیری کننده این سامانه کمک کرده است.

واشنگتن همچنین در تامین مالی توسعه سامانه پدافند هوایی «فلاخن داوود» به رژیم صهیونیستی کمک کرده است. این سامانه برای سرنگونی موشک‌هایی که از فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری شلیک می‌شوند، طراحی شده است.

آلمان

صدور مجوز صادرات تسلیحات دفاعی به رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۲۳ در مقایسه با سال قبل ۱۰ برابر شد و به ۳۲۶.۵ میلیون یورو (معادل ۳۵۱ میلیون دلار) رسید. برلین پس از حملات هفتم اکتبر حماس به رژیم صهیونستی صدور این مجوزها را در اولویت قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آلمان (DPA)، این کشور در وهله اول قطعات سامانه‌های پدافند هوایی و مخابراتی را به رژیم صهیونیستی صادر می‌کند.

به گزارش این خبرگزاری، تسلیحات صادر شده به رژیم صهیونیستی شامل سه هزار سلاح ضدتانک قابل حمل و ۵۰۰ هزار گلوله تفنگ‌های خودکار و نیمه خودکار است.

  پاسخ آمریکا به اظهارات کمال خرازی درباره تغییر دکترین هسته ای ایران+ فیلم

همچنین بیشتر مجوزهای صادرات برای وسایل نقلیه زمینی و فناوری‌ توسعه، مونتاژ، نگهداری و تعمیر سلاح‌ها صادر شده است.

بنابر آمار موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، آلمان از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ میلادی ۳۰ درصد از کمک‌های نظامی به رژیم صهیونیستی را تامین کرده است.

ایتالیا

یک منبع در وزارت خارجه ایتالیا روز پنجشنبه ۹ مه تایید کرد که ایتالیا به عنوان بزرگترین تامین‌کننده تسلیحات برای رژیم صهیونیستی، از آغاز جنگ غزه مجوز‌های جدید صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی را متوقف کرده است.

این منبع به رویترز گفت: «همه چیز متوقف و آخرین سفارش‌ها در ماه نوامبر تحویل داده شد.»

بنابر قوانین ایتالیا، صادرات تسلیحات به کشورهایی که درگیر جنگ هستند و یا به نظر می‌رسد که حقوق بشر بین‌المللی را نقض می‌کنند، ممنوع است.

گوییدو کروستو، وزیر دفاع ایتالیا در ماه مارس اعلام کرد که ایتالیا به ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهد، اما تنها سفارشاتی که پیش‌تر ثبت شده است. این سفارشات پس از بررسی برای حصول اطمینان از این که علیه غیرنظامیان استفاده نمی‌شوند، به اسرائیل صادر خواهند شد.

ایتالیا تنها در ماه دسامبر گذشته، معادل ۱.۳ میلیون یورو تسلیحات به رژیم صهیونیستی فرستاد که این سه برابر مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ است.

ایتالیا حدود یک درصد از کمک‌های مالی اسرائیل از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ تامین کرده است. بنابر گزارش موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، این تسلیحات شامل هلیکوپترها و توپخانه دریایی است.

بریتانیا

بریتانیا از تامین‌کنندگان عمده تسلیحات برای رژیم صهیونیستی نیست. بر خلاف امریکا دولت بریتانیا مستقیما تسلیحات را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار نمی‌دهد، بلکه برای شرکت‌های صادر کننده مجوز صادر می‌کند.

  حماس اعلام کرد:از طریق میانجی‌ها به پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس غزه پاسخ دادیم

بریتانیا سال گذشته دست‌کم برای فروش ۴۲ میلیون پوند (معادل ۵۲.۵) میلیون دلار تجهیزات دفاعی به رژیم صهیونیستی مجوز صادر کرد. این مجوز‌ها برای مواردی چون مهمات، پهپاد‌ها، مهمات سلاح‌های کوچک، قطعات هواپیما و بالگرد و تفنگ‌های تهاجمی بود.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا روز پنجشنبه در پارلمان این کشور گفت که بریتانیا دارای یکی از سخت‌گیرانه رژیم‌های صدور مجوز است و به صورت دوره‌ای تعهد رژیم صهیونیستی به قوانین بشردوستانه را مورد بازبینی قرار می‌دهد.

نخست‌وزیر بریتانیا افزود: «در صدور مجوز‌های صادراتی در آخرین ارزیابی تغییری ایجاد نشده است.»

کانادا

دولت کانادا در روز ۲۰ مارس اعلام کرد که صدور مجوز صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی را از ۸ ژانویه متوقف کرده و تا زمانی که اتاوا بتواند اطمینان حاصل کند که از این سلاح‌ها مطابق با قوانین بشردوستانه استفاده می‌شود، این توقف ادامه خواهد داشت.

کانادا از زمان حمله ۷ اکتبر حماس به رژیم صهیونیستی مجوزهای جدیدی برای ارسال تسلیحات به رژیم صهیونیستی به ارزش دست‌کم ۲۸.۵ میلیون دلار کانادا (۲۱ میلیون دلار امریکا) صادر کرده بود. این میزان بیش از ارزش مجوزهای صادر شده در سال پیش است.

هلند

دولت هلند در ماه فوریه ارسال قطعات جنگنده‌های اف-۳۵ را از انبارهای این کشور به رژیم صهیونیستی متوقف کرد. این اقدام در پی حکم دادگاهی مبنی بر این که این قطعات ممکن است در اقداماتی متناقض با حقوق بشردوستانه استفاده شوند، صورت گرفت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.