کد خبر : 2137
تاریخ انتشار : جمعه 30 آذر 1397 - 8:19

انتقاد از عدم نظارت سازمان بهزیستی در مرکز فشافویه

انتقاد از عدم نظارت سازمان بهزیستی در مرکز فشافویه
در مرکز فشافویه برای نگهداری از ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ معتاد متجاهر مجوز گرفته شده است. این در حالیست که بارها برای نظارت بر این مرکز درخواست دادیم اما با وجود داشتن مسئولیت نظارت بر سازمان بهزیستی تا کنون موفق نشدیم تا بر آن نظارت داشته باشیم.

به گزارش کلینی نیوز؛ فرید براتی سده معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در پنجمین جلسه کمیته کشوری هماهنگی مراکز ماده ۱۶ با بیان اینکه بهزیستی به دنبال قبول مسئولیت مراکز ماده ۱۶ نبوده و الان هم نیست، گفت: ۴۰ هزار نفر از معتادان در مراکزی هستند که میانگین یارانه اختصاص داده شده به آنها روزانه تنها ۱۵ هزار تومان است، این در حالیست که هزینه عبور و مرور از یک سمت تهران به سمت دیگر آن چند برابر این میزان هزینه دارد.

ببه گزارش ایسکانیوز، وی با اشاره به آخرین‌ آمار معتادان حاضر در مراکز ماده ۱۶ افزود: در حال حاضر ۹۵۰۲ نفر در مراکز ماده ۱۶ بهزیستی به سر می‌برند. همچنین بیش از ۴۰ هزار نفر نیز در مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ هستند و در مجموع تعداد معتادان حاضر در مراکز ماده ۱۶ و مراکز تبصره ۲ به بیش از ۵۰ هزار نفر می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه در مورد مراکز ماده ۱۶ در قانون آئین‌نامه‌ای به تصویب رئیس جمهور رسیده و به همه دستگاه‌ها نیز ابلاغ شده است اظهار کرد: بر اساس بند ۳ این آئین‌نامه هر گونه تصمیم گیری در مورد مدیریت و ساماندهی معتادان متجاهر و بی خانمان در سطح کشور و اجرای طرح‌های ضربتی باید در کمیته کشوری و هماهنگی مراکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان موضوع ماده ۱۶ مطرح و پس از تصویب به اجرا در بیاید.

در حال حاضر ۹۵۰۲ نفر در مراکز ماده ۱۶ بهزیستی به سر می‌برند. همچنین بیش از ۴۰ هزار نفر نیز در مراکز تبصره ۲ ماده ۱۶ هستند و در مجموع تعداد معتادان حاضر در مراکز ماده ۱۶ و مراکز تبصره ۲ به بیش از ۵۰ هزار نفر می‌رسد

براتی سده با بیان اینکه با این حال در جلسه‌ای با حضور آقای لاریجانی گفته و خواسته شده است که بند ۳ ماده ۸ مبنی بر مسئولیت سازمان بهزیستی در این مورد حذف شود تاکید کرد: سازمان بهزیستی آمادگی ۱۰۰ درصدی دارد که این مسئولیت را زمین بگذارد و من به نمایندگی از ۳۱ مدیرکل سازمان بهزیستی اعلام می‌کنم که آمادگی داریم این زنگوله را از گردن‌مان باز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه در ماده ۱۱ قانون هم گفته شده که نظارت بر مراکز ماده ۱۶ بر عهده سازمان بهزیستی است، گفت: در مرکز فشافویه برای نگهداری از ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ معتاد متجاهر مجوز گرفته شده است. این در حالیست که بارها برای نظارت بر این مرکز درخواست دادیم اما با وجود داشتن مسئولیت نظارت بر سازمان بهزیستی تا کنون موفق نشدیم تا بر آن نظارت داشته باشیم.

در مرکز فشافویه برای نگهداری از ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ معتاد متجاهر مجوز گرفته شده است. این در حالیست که بارها برای نظارت بر این مرکز درخواست دادیم اما با وجود داشتن مسئولیت نظارت بر سازمان بهزیستی تا کنون موفق نشدیم تا بر آن نظارت داشته باشیم

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بعد از جمع‌آوری معتادان متجاهر متوجه می‌شویم که همه این افراد در زمره معتادان قرار ندارند تصریح کرد: طی بررسی انجام شده متوجه شدیم که ۳۴۰ نفر از افراد جمع‌آوری شده اتباع بیگانه بودند. همچنین تست اعتیاد ۴۰۰ نفر از این افراد منفی بوده است. اگرچه ظاهر متکدی داشتند اما معتاد نبودند. ۳۰۰ نفر از این افراد نیز جزء سالمندان بالای ۶۵ سال قرار داشتند، به عبارت دیگر این مسئله نشان می‌دهد که همه معتادان جمع‌آوری شده باید از کانال سازمان بهزیستی غربالگری شوند.

براتی سده در مورد یارانه اختصاص یافته برای درمان و نگهداری این معتادان نیز تاکید کرد:‌ با توجه به افزایش قیمت‌ها، پیشنهاد سازمان بهزیستی برای تامین هزینه‌های این گروه ۳۰ هزار تومان به شکل روزانه و برای هر نفر است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.