کد خبر : 7993
تاریخ انتشار : شنبه 26 شهریور 1401 - 2:30

آزار گسترده و تجاوز به کودکان پناهجو در مسیر بالکان

آزار گسترده و تجاوز به کودکان پناهجو در مسیر بالکان
کودکان پناهجویی که در مسیر بالکان به سوی اروپا می‌روند به شکل گسترده قربانی خشونت، آزار و تجاوز ‌می‌شوند. یک سازمان مدافع کودکان در گفت‌وگو با گروهی از آنها گزارشی منتشر کرده به نام "هر کجا برویم، یکی به ما آسیب می‌زند".

به گزارش کلینی نیوز، سازمان “کودکان را نجات دهید” (Save the Children)، شاخه اروپا می‌گوید پناهجویان زیر سن قانونی به اندازه کافی در برابر خشونت محافظت نمی‌شوند. بسیاری از آنها در مسیر بالکان مورد تجاوز جنسی، آزار گشترده و استثمار قرار می‌گیرند.

بنا به نوشته دویچه وله، این سازمان در گزارشی با عنوان “هر کجا برویم، یکی به ما آسیب می‌زند” که روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر منتشر کرده از “سطح بالایی از خشونت و عدم حمایت آشکار از این کودکان” سخن گفته است.

بنا بر گزارش سازمان یادشده این کودکان با خشونت و آزار افسران پلیس، قاچاقچیان و بسیاری دیگر مواجه می‌شوند. به ویژه پسرانی که به تنهایی سفر می‌کنند، در معرض خطر بالایی از خشونت جنسی در ارودگاه‌ها مرزی و دیگر مراکز نگهداری پناهجویان قرار دارند.

بسیاری از کودکان و جوانان پس از چنین تجربه‌ای به الکل و مواد مخدر پناه می‌برند. همچنین موارد زیادی از خودآزاری و اقدام به خودکشی مشاهده شده است .

کودکان پناهجو در سکونت‌گاه‌هایی مانند زندان نگهداری می‌شوند

سازمان “کودکان را نجات دهید” گزارش خود را بر پایه گفت‌وگو با ۴۸ کودک و نوجوان ۱۳ تا ۱۹ ساله در کشورهای صربستان و بوسنی و هرزگوین استوار کرده است. در میان آنها ۳۰ پسر بدون همراه بزرگسال، و هشت پسر و ۱۰ دختر بوده‌اند که با خانواده یا اقوام نزدیک خود از کشور خود فرار کرد‌ه‌اند. آنها به طور متوسط حدود چهار سال در حال فرار بوده‌اند.

فعالان حقوق کودک انتقاد می کنند که اتحادیه اروپا برای محافظت بهتر از پناهندگان کم کاری می‌کند. آنها می‌گویند سیاست بازدارندگی پناهندگان که توسط اتحادیه اروپا دنبال می‌شود، به رفتار غیرانسانی با کودکان در مسیر فرار دامن می‌زند. “کودکان را نجات دهید” همچنین از این واقعیت انتقاد می‌کند که کودکان اغلب در محل‌هایی مانند زندان اسکان داده می‌شوند و امکانی ندارند که از حقوق خود مطلع شوند.

خشونت بدون مجازات می ماند

ایلوا اسپرلینگ، مدیر “کودکان را نجات دهید” در اروپا، می‌گوید: «از آنجایی که سیاست اروپا بر جلوگیری از ورود مهاجران متمرکز شده است، کودکان در معرض خشونت تکان‌دهنده پلیس و نگهبانان مرزی قرار می‌گیرند. خشونتی که بدون مجازات می‌ماند.»

به گفته اسپرلینگ “کودکانی که در مسیر اروپا به امید رسیدن به امنیت هستند و از این حق باید برخوردار باشند که مورد حمایت بین‌المللی قرار گیرند، اغلب مجبور می‌شوند به قاچاقچیانی روی آورند که تنها امید آنها برای عبور از مرزها هستند و این قاچاقچیان به سادگی از آنها سوء استفاده می‌کنند.»

بوگدان کراسیچ، رئیس بخش بالکان این سازمان هشدار می‌دهد که خشونت تجربه‌شده می‌تواند برای همیشه بر “رشد کودکان و همچنین بر توانایی آنها برای همپیوندی در کشورهای میزبان تاثیر منفی بگذارد”. از دیدگاه فعالان حقوق کودک، اتحادیه اروپا باید به خردسالان پناهجو اجازه دسترسی به مسیرهای مهاجرتی امن و قانونی بدهد.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.