کد خبر : 4820
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 خرداد 1401 - 16:45

پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام ارائه شد | آرای کافی برای تصویب وجود دارد؟

پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام ارائه شد | آرای کافی برای تصویب وجود دارد؟
منابع خبری روز سه‌شنبه ادعا کردند که قطعنامه ضد ایرانی ایالات متحده آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شد.

به گزارش  کلینی نیوز به نقل از همشهری‌آنلاین، خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش به نقل از دیپلمات‌های آگاه ادعا کرد: طرح محکومیت ایران به دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل ارائه شد.

در همین حال منابع خبری شبکه‌های عربی به نقل از منابع مطلع مدعی شدند: آراء کافی برای تصویب قطعنامه علیه ایران وجود دارد.

در فرازهایی از این سند پیشنهادی که به رویت برخی رسانه‌های غربی رسیده، آمده است: شورای حکام آژانس از ایران می‌خواهد برای انجام تعهدات قانونی خود به صورت فوری اقدام کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس در مورد تعامل بیشتر برای شفاف سازی و حل و فصل همه مسائل پادمان‌های باقی مانده را بلافاصله بپذیرد.

این قطعنامه درحالی پیشنهاد شده است که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته پیش با انتشار گزارشی یکسویه و تحریک آمیز ادعا کرد که ایران در ارائه پاسخ‌های «معتبر فنی» به سوال‌های این سازمان درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده، ناکام بوده و به این ترتیب مسائل پادمانی که قرار بود در هماهنگی با توافق اسفند ماه گذشته میان ایران و آژانس حل و فصل شود، باقی مانده است.

جمهوری اسلامی ایران اقدام واشنگتن و سه کشور اروپایی را برخلاف رویه دیپلماسی، شتاب‌زده و غیرسازنده دانسته که موجب سخت‌تر و پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات وین خواهد شد.

[su_note note_color=”#e2e0db” radius=”۴″] کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، گفت «آقای گروسی تمایلات شدید سیاسی دارد و نمی‌توان آن را نفی کرد». این مقام قضایی گفت ذرات هسته‌ای یافت شده در نمونه‌برداری «ناچیز» بود. آقای غریب‌آبادی، نماینده سابق ایران در آژانس بود.[/su_note]

پیشتر آمریکا و سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) در پیش‌نویس قطعنامه‌‎‌ای به آژانس ضمن محکوم کردن عدم همکاری یران با آژانس خواهان پاسخگویی این کشور درباره آثار مواد رادیواکتیو در پارچین، تورقوزآباد و مریوان شده بودند.

این کشورها از آژانس بین‌الملی انرژی اتمی خواسته بودند ایران را به دلیل خودداری از پاسخگویی درباره سوالاتی که برای مدت طولانی بی‌پاسخ مانده مورد نکوهش قرار دهند.

این تحولات در حالی صورت گرفته است که رافائل گروسی، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در کنفرانس خبری که در حاشیه نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی برگزار شد، گفته بود «ایران برای یافته‌های آژانس در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده خود توضیحات قانع کننده‌ای نداده و باید هر چه زودتر درباره چگونگی ادامه این مسیر فکر کنیم.»

بیشتر بخوانید:

ساعاتی پس از این سخنان کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه، گفت «آقای گروسی تمایلات شدید سیاسی دارد و نمی‌توان آن را نفی کرد». این مقام قضایی گفت ذرات هسته‌ای یافت شده در نمونه‌برداری «ناچیز» بود. آقای غریب‌آبادی، نماینده سابق ایران در آژانس بود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌ وگوی جمعه گذشته با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که هرگونه اقدام سیاسی در آژانس، با واکنش متناسب، موثر و فوری جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.

توضیح غریب‌آبادی درباره اختلاف ایران و آژانس

شب گذشته تلویزیون دولتی ایران، برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» با حضور کاظم غریب‌آبادی را همزمان از شبکه یک و شبکه خبر پخش ‌کرد. در پاسخ به آنچه گزارش منفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «آژانس ادعا کرده بود اسنادی دارد که نشان دهنده فعالیت مرتبط با مواد هسته‌ای در برخی اماکن انجام شده و از ایران خواست با آژانس همکاری و موضوع را روشن کند. جمهوری اسلامی ایران نیز با حسن نیت و بر مبنای شفافیت، با آژانس همکاری کرد.

به دنبال نمونه‌برداری‌هایی که انجام شد، مقادیر ناچیزی ذرات هسته‌ای در یکی دو مکان نشان داده شد و متعاقبا ایران توضیحات لازم و مکفی را هم به آژانس ارائه کرد.»

[su_note note_color=”#e2e0db” radius=”۴″] گروسی در جلسه فصلی شورای حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانسی خبری گفت:آژانس اتمی سازمان ملل متحد «میزان قابل ملاحظه» اورانیوم غنی شده را معادل «میزان تقریبی مواد هسته‌ای» تعریف کرده است که در صورت تحصیل آن دیگر نمی‌توان احتمال تولید بمب هسته‌ای را رد کرد.[/su_note]

این قطعنامه در حالی مطرح شده که به گفته آقای غریب‌آبادی «تا به امروز چندین بار تبادل هیات بین ایران و آژانس صورت گرفت و ایران پاسخ‌ها و گزارشات مبسوطی در خصوص مباحث پادمانی در اختیار آژانس قرار داد و قرار بود آژانس این مباحث را طی گزارشی به همین نشست جاری شورای حکام ببندد».

منظور از مباحث پادمانی اشاره به نظارت و بازرسی آژانس است که جدای از راستی‌آزمایی و اجرای تعهدات برجامی است.

آقای غریب آبادی اما در گفتگوی خود گفت «کارشناسان می‌دانند این مسئله جای نگرانی ندارد» و ادامه داد «مثال می‌گویم حتی اگر در یکی دو جا هم که غیر هسته‌ای هم بود، ذرات اورانیوم مربوط به ۲۰ یا ۳۰ سال پیش پیدا شده، این مسائل حل و فصل شده است».

آقای غریب آبادی در ادامه صحبت‌های خود گفت «آقای گروسی تمایلات شدید سیاسی دارد و نمی‌توان آن را نفی کرد».

او گفت «اگر فشار سیاسی به آژانس وارد نمی‌شد، امکان حل و فصل موضوع میان ایران و آژانس بسیار بالا بود».

او در جمع‌بندی این بحث گفت «فشارها ناشی از چیست؟ رویکرد سیاسی مدیر کل آژانس؟ فشار سیاسی؟ هردوی اینهاست».

آقای غریب آبادی تا مهرماه سال ۱۴۰۰، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل متحد در وین و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.

واکنش‌ها به اظهارات گروسی؛ مقام ایرانی: ذرات هسته‌ای یافت شده «ناچیز» بود

در موضعی مشابه محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، هم رافائل گروسی را متهم کرده که اراده جدی برای «قانع کننده» توصیف کردن پاسخ‌های ایران ندارد. او گفت این نهاد بین‌المللی «باید نفوذ سیاسی در داخل خود را متوقف کند.»

محمد اسلامی در واکنش به سخنان مدیرکل آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد به شبکه الجزیره گفت پاسخ‌های ایران به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی دقیق بود.

این بحث‌ها درست در حالی مطرح می‌شود که قرار است پیش‌نویس قطعنامه آمریکا و سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه در نشست این هفته آژانس بررسی شود.

رافائل گروسی چه گفته بود؟

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد، گفته است ایران با داشتن «مقادیر قابل ملاحظه اورانیوم غنی‌شده» تنها چند هفته فاصله دارد و تاکید کرد داشتن «مقادیر قابل ملاحظه اورانیوم غنی‌شده» با داشتن بمب هسته‌ای یکی نیست.

آقای گروسی در پی برگزاری جلسه فصلی شورای حکام سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانسی خبری صحبت می‌کرد.

آژانس اتمی سازمان ملل متحد «میزان قابل ملاحظه» اورانیوم غنی شده را معادل «میزان تقریبی مواد هسته‌ای» تعریف کرده است که در صورت تحصیل آن دیگر نمی‌توان احتمال تولید بمب هسته‌ای را رد کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته برنامه هسته‌ای ایران بلندپروازانه است و تردیدهایی جدی درباره آن وجود دارد.

آقای گروسی در آستانه آغاز نشست نیز تاکید کرده بود که «ایران راه دیگری ندارد و باید در باره ابهام‌های موجود در برنامه هسته‌ای خود توضیح دهد.»

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.