کد خبر : 19041
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 خرداد 1403 - 17:01

فهرست تایید صلاحیت‌شدگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شد

فهرست تایید صلاحیت‌شدگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شد
سعید جلیلی، مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف شش نامزدی هستند که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند.

به گزارش کلینی نیوز، فهرست تایید صلاحیت‌شدگان در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شد و در پی اعلام نام شش نامزد از سوی وزارت کشور رقابت‌های انتخاباتی هم آغاز شد.

مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف شش نامزدی هستند که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند.

انتخابات چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به دلیل شهادت رسیدن آیت الله ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط هلی‌کوپتر زودتر از موعد برگزار می‌شود.

علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی و محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور سابق از جمله داوطلبانی بودند که رد صلاحیت شدند. شورای نگهبان در انتخابات ۱۴۰۰ نیز صلاحیت آنها را تایید نکرده بود.

محمد موحدی آزاد، دادستان کل کشور با اشاره به رد صلاحیت‌ها گفته است: «با اعلام اسامی احتمال دارد برخی توقعاتی داشته باشند و ناراحت شوند، ولی اطمینان داریم که مردم با آگاهی‌هایی که دارند آرامش را حفظ می‌کنند و نامزدها باید تسلیم تصمیمات مراجع قانونی باشند و قانون باید فصل‌الخطاب تمامی ما قرار گیرد.»

گفتنی است، در پایان ثبت‌ نام برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۰ نفر داوطلب نامزدی در انتخابات شده‌اند اما شماری از آنها پیش از اعلام نظر شورای نگهبان انصراف دادند.

خبرگزاری صداوسیما، در این گزارش نگاهی اجمالی داریم به زندگی‌نامه و کارنامه مردان رقابت چهاردهم.

۱. سعید جلیلی:

۵۹ ساله، متولد ۱۳۴۴ در مشهد است.

او پیش از این دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود.

جلیلی از سال ۱۳۸۶ تا ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با کشورهای غربی بود. در سال ۱۳۹۲ در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری نامزد شد، و بیش از ۴ میلیون رای کسب کرد و نفر سوم شد. جلیلی از همان سال عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی است.

وی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به عنوان کاندیدا ثبت نام کرد، و دو روز پیش از برگزاری انتخابات به نفع آیت الله سیدابراهیم رئیسی از شرکت در انتخابات انصراف داد.

  بیانیه وزارت اطلاعات درباره مسمومیت دانش‌آموزان مدارس دخترانه در ایران

آقای جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد بود و پس از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف با بیش از ۱۱ درصد آرا در جایگاه سوم ایستاد.

۲-مسعود پزشکیان: ( جبهه اصلاح طلبان)

۷۰ ساله،متولد ۷ مهر ۱۳۳۳ شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی است.

پزشکیان در دولتِ دوم محمد خاتمی وزیر بهداشت بود و در دوره‌های هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت مستمر به عنوان نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است.

او همچنین در مجلس دهم، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی بود.

آقای پزشکیان پیش از این در سال ۱۳۹۲ نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود که از آن انصراف داد.

شورای نگهبان صلاحیت او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را تایید نکرد.

جبهه اصلاح‌طلبان عباس آخوندی و اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان را به عنوان نامزدهای خود معرفی کرده بود که از این بین مسعود پزشکیان تایید صلاحیت شد.

۳. مصطفی پورمحمدی:

۶۵ ساله، متولد ۳ دی ۱۳۳۸ است.

او فعالیت خود را از سال ۱۳۵۸ به‌عنوان دادستان انقلاب اسلامی آغاز، و تا سال ۱۳۶۵ به‌عنوان دادستان خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و خراسان فعالیت کرد.

وی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ قائم مقام وزیر اطلاعات بود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ وزیر کشور دولت نهم بود و از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ ریاست سازمان بازرسی کل کشور را برعهده گرفت.

پورمحمدی سال ۱۳۹۲ و با روی کار آمدن دولت یازدهم به مدت چهار سال وزیر دادگستری شد. وی هم‌اکنون به عنوان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز فعالیت می‌کند و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز هست.

آقای پورمحمدی در سال ۱۳۹۴ برای انتخابات خبرگان رهبری از استان البرز نامزد شده بود که شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد.  اما پس از اعتراض، شورای نگهبان در بازنگری دیرهنگام، او را تایید صلاحیت کرد.

  قبر طبقه ای در بهشت زهرا(س) تهران ۲۵ میلیون تومان

۴. علیرضا زاکانی:

۵۹ ساله، متولد ۱۲ اسفند ۱۳۴۴ است.

زاکانی در سال ۱۳۶۸ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد و در تابستان سال ۱۳۷۶ مدرک دکترای عمومی خود را گرفت و پس از آن در سال ۱۳۸۰ دوره تخصصی پزشکی هسته‌ای را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۳ به پایان رساند.

وی سابقه عضویت هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز پزشکی هسته‌ای مجتمع بیمارستانی امام خمینی(س) و بیمارستان شریعتی را نیز دارد، او همچنین عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی هسته ای ایران نیز بوده است.

زاکانی در مجالس هفتم، هشتم و نهم نماینده تهران بوده و در دوره یازدهم نیز به عنوان نماینده قم به مجلس راه یافت.

ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران، عضویت در شورای عالی جمعیت هلال احمر از دیگر مسئولیت‌های زاکانی به شمار می‌رود.

او از سال ۱۴۰۰ عهده‌دار سمت شهرداری تهران شد و در سال ۱۴۰۲ نیز به سمت دستیار رئیس جمهور منصوب شد.

آقای زاکانی در انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ نامزد شد اما رد صلاحیت شد. او در انتخابات ۱۴۰۰ تأیید صلاحیت شد و در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی از انتخابات کنار رفت.

۵. سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی:

۵۳ ساله، متولد ۲۵ فروردین ۱۳۵۰ در فریمان است.

وی از سال ۱۴۰۰ سمت معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران را در دولت سیزدهم برعهده دارد.

قاضی زاده هاشمی که سابقه ۴ دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه دارد، قبل از حضور در بنیاد شهید و انتصاب به عنوان معاون رئیس جمهور، نایب رئیس مجلس یازدهم بود.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری همچنین در دوره های هشتم، نهم و دهم نیز به عنوان نماینده مشهد و کلات در مجلس حضور داشت و در دوره‌های نهم و دهم دبیر و عضو هیئت رئیسه مجلس بوده است.

  افتتاح سی‌ و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

آقای قاضی‌زاده در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نامزد این انتخابات شد و در پایان با نزدیک به یک میلیون رای در میان چهار نامزد چهارم شد.

وی عضو جبهه پایداری انقلاب اسلامی از سال ۱۳۹۸ تا امروز است.

۶. محمدباقر قالیباف:

۶۳ ساله،متولد شهریورماه ۱۳۴۰ در طرقبه مشهد است.

وی در سال ۱۳۷۳ به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء انتخاب شد و سه سال پس از آن در سال ۷۶ با حکم رهبر معظم انقلاب، به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۹ به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد.

قالیباف پس از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، در شهریورماه سال ۸۴ با رأی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و سه دوره متوالی به مدت ۱۲ سال در این سمت باقی ماند.

وی به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس یازدهم راه یافت و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت.

محمدباقر قالیباف در مجلس دوازدهم نیز به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یافت و با ۱۹۸ رای نمایندگان به عنوان رییس مجلس در اجلاسیه اول مجلس دوازدهم انتخاب شد.

وی در دوره های نهم، یازدهم و دوازدهم نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، البته در انتخابات ۹۶ تا پایان در صحنه انتخابات باقی نماند و به نفع آیت الله سید ابراهیم رئیسی از رقابت کناره گیری کرد.

آقای قالیباف پیش از این سه بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده بود که نتیجه آن دو شکست در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲ و در سال ۱۳۹۶  به نفع آیت الله سید ابراهیم رئیسی از رقابت کناره گیری کرد.است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.